NAŠ GOZD: Nov pogled na lesno industrijo Romunije

Wood-Mizer Film

 

Wood-Mizer predstavlja nov film z zgodbami romunskih trajnostnih lesarjev. V Romuniji so gozdovi več kot le vir – so del nacionalne identitete. V filmu NAŠ GOZD zaposleni v tej panogi poudarjajo, da trajnostno gozdarstvo, odgovorna sečnja in sodobna tehnologija omogočajo ohranjanje gozdov, hkrati pa zagotavljajo izkoriščanje njihove gospodarske in družbene vrednosti.

 

»Vsi imajo radi les, vsi si želijo imeti doma nekaj iz lesa, vendar je veliko sovraštva do gozdarjev in lesarjev,« je dejal Ciprian Muscă, predsednik Združenja gozdarjev.

Ta paradoks je v središču trenutne razprave o gozdovih v Romuniji. Čeprav les ostaja eden najpomembnejših virov v državi, mora industrija zdaj delovati pod vse večjim pritiskom okoljskega nadzora in nezaupanja javnosti.

 

 

»Ker smo se rodili tukaj, obkroženi s takim bogastvom, moramo biti zelo previdni, da ga ohranimo za naslednje generacije,« je dejal Dorin Văideanu, lastnik podjetja za gradnjo lesenih hiš Doralnic.

Generacije romunskih obrtnikov so delale z lesom in v mnogih regijah obdelava lesa ni več le tradicija – je gospodarska nuja.

 

 

»Kmetijstvo ni moglo več preživljati družine,« je dejal Bota Viorel, lastnik lesarske družbe Vasicon Star SRL. »Zato smo se obrnili na les.«

Danes se romunska lesna industrija razvija. Zastarelo opremo in naporno ročno delo nadomeščajo sodobne, učinkovite tehnologije. Ta premik pomaga povečati produktivnost, zmanjšati odpadke in narediti trajnostne prakse bolj izvedljive.

»Včasih smo s starimi stroji delali brutalno trdo. Nekega dne sem se odločil, da jih zamenjam. Ne delamo več tako, kot smo včasih,« je dodal Bota Viorel.

 

 

Trajnost je ponavljajoča se tema. Tako v gozdarstvu kot v predelavi lesa se vse bolj zavedamo, da je treba gozdove obnavljati, ne le izkoriščati. Približno 40 % romunskih gozdov ima certifikat FSC, kar pomeni, da se les pridobiva na trajnosten način.

»Zelo pazimo, kako sečemo in uporabljamo les. Vse, kar počnemo, močno temelji na trajnosti,« je poudaril Dorin Văideanu.

 

 

Ta nova generacija gozdarskih strokovnjakov lesa ne vidi kot materiala za enkratno uporabo, temveč kot obnovljivega, dolgoročnega vira.

»Les je vir prihodnosti. Če ga razumemo, lahko živimo veliko bolj zdravo,« je dejal Ciprian Muscă. »Je edini material, ki se sam obnavlja.«

 

 

Vendar prihodnost panoge ne temelji le na orodjih in tehnologiji, temveč tudi od tega, kako se družba odloči ceniti les – in od ljudi, ki z njim delajo.

Leta 2024 je romunski parlament sprejel nov gozdarski zakonik, namenjen varovanju gozdov. Po novem zakoniku bodo gozdne ceste nadzorovane, uvedeni bodo novi gozdarski prekrški, vsaka gozdarska dejavnost pa bo uradno registrirana.

»Zelo dobro bi bilo, če bi tisti, ki bodo prišli za nami, razumeli pomen spoštovanja sledljivosti lesa in dajanja njegove resnične vrednosti skozi produktivnost, ne z drugimi sredstvi,« je dejal Liviu Śiplic iz žagarskega podjetja Rotil Prest SRL.

 

 

Namesto da bi prenehali z uporabo gozdov, se udeleženci filma zavzemajo za pametno in trajnostno gospodarjenje z gozdovi — takšno, ki omogoča rast tako narave kot skupnosti.

»Nadaljujmo z izboljševanjem,« je dejal Liviu Śiplic.

»Zdaj čakamo, da bodo vnuki prevzeli delo od nas,« je dejala Bota Viorel.

 

***

Naročite se na naše novice
Prejemajte e-poštne novice o ekskluzivnih posebnih ponudbah, novih izdelkih in vabilih na posebne dogodke!