Zgodovina žage LT40: Nadgradnje sistema rezil in vodil rezila

Zgodovina žage LT40: Nadgradnje sistema rezil in vodil rezila

 

Za industrijo razreza lesa na Poljskem v poznih 80-ih je veljalo, da je staromodna in neučinkovita, saj se je zanašala predvsem na žage s težkimi listi. Za žaganje hlodovine so uporabljali debela in široka rezila, kar je predstavljalo precejšnjo omejitev za proizvodnjo lesa. Preboj je prišel na začetku 90. let, skupaj z lansiranjem žag Wood-Mizer LT40, ki so navadnim uporabnikom omogočile enostaven, učinkovit in mobilni razrez hlodovine v les. Revolucionaren ni bil samo stroj, temveč tudi tanek in ozek žagin list, zasnovan za večjo učinkovitost rezanja z manjšim odpadom. Danes je Wood-Mizer svetovno priznan proizvajalec mobilnih žag in žagnih listov, ki več deset tisoč podjetjem ponuja rešitve za razrez vseh vrst lesa v vsakem podnebnem območju na svetu.

 

Inovativni ozki listi za žage Wood-Mizer

Skupaj s prvo žago Wood-Mizer LT40 na Poljskem, v zgodnjih 90. letih prejšnjega stoletja, so rezila naredila senzacijo tudi v industriji razreza lesa, glede na njihovo povečano vzdržljivost, učinkovitost in natančnost rezanja. Rezila Wood-Mizer so bila izdelana iz tankega in ozkega jeklenega traku, na voljo pa so bila le v enem profilu – podobno kot pri sodobnem profilu 10/30, izdelana z ravnim požiralnikom vzporedno s hrbtno stranjo rezila in z relativno kratkim zobom. Njihova učinkovitost je bila boljša od običajnih debelih rezil, ki so jih uporabljali takrat priljubljeni togi listi za žage. "Takoj, ko smo pri stranki začeli žagati, je vsa soseska prišla na obisk, da bi videla, kako bo nova žaga LT40 ravnala z masivnim hrastovim hlodom," se spominja Dariusz Kujawa, vodja oddelka za pomoč strankam z dolgoletnimi izkušnjami. "Ljudje niso verjeli, da ležišče žage lahko prenese težo 90 cm širokega hloda, tanko rezilo pa ga bo hitro in natančno prerezalo."

 

 

Žaga LT40, opremljena z ozkopasovnimi žaginimi listi, je operaterju omogočila pridelavo veliko več lesa, kot so kupci pričakovali. V starih žagah s togimi listi razrez hlodovine še zdaleč ni bil natančen ali učinkovit – "hlodovino ste dali v stroj in ste imeli srečo, da ste dobili nekaj lesa, ostalo pa je bil odpadek". Rezila Wood-Mizer so uporabnikom omogočila natančno rezanje in prihranek materiala. Upravljavec je lahko po prvem rezu ocenil kakovost lesa, obrnil hlodovino na drugo stran in odrezal drugo ploščo. Upravljavcu je omogočil takojšen nadzor kakovosti lesa, hkrati pa sprejemati dobre odločitve o najboljši uporabi določenega hloda. Poleg tega je žaga Wood-Mizer LT40 z ozkimi rezili porabila manj bencina ali električne energije, kar je povečalo prihranek denarja in povzročalo manj onesnaževanja okolja.

Vsak novi lastnik žage, ki je žago LT40 prejel iz tovarne, je prejel tudi vso potrebno opremo za vzdrževanje rezil in 2-dnevno usposabljanje o upravljanju žage, ter o načinu brušenja lista in nastavitvi zob. Takrat so rezila zahtevala od uporabnika dobro znanje in veščine, da je lahko učinkovito žagal različne vrste lesa. V ponudbi je bil le en profil rezil, zato se je moral operater naučiti, kako oblikovati požiralnik in pravilno nastaviti zobe glede na posamezno vrsto lesa.

 

 

Danes imajo žagarji dostop do tehnologije CBN, ki vključuje brusilna kolesa, zasnovana za ostrenje samo enega profila zob. Z uporabo posebnega CBN kolesa, ki se ujema s profilom rezila, lahko operater rezilo hitro nabrusi in se izogne morebitnim napakam. Prej je moral operater za ponovno brušenje rezila oblikovati običajno brusilno ploščo tako, da se ujema s profilom rezila. "Ko je operater želel razrezati topol, je moral rezilo ustrezno nabrusiti; moral je narediti globlji požiralnik in višji zob. Običajno brusilno ploščo je moral oblikovati s posebnim orodjem za brušenje. Pri hrastu je bil postopek popolnoma drugačen, zato je bilo treba rezilo nabrusiti s plitvim požiralnikom in krajšim zobom," razlaga Robert Fret, izkušeni delavec službe za stranke. "Takrat je bilo brušenje rezila prava obrt."

 

V naslednjih letih so kot odziv na zahteve trga in vse večjo ozaveščenost žagarjev ponudbi dodajali vse več različnih profilov rezil. Vključevali so profile za razrez posameznega trdega, mehkega, eksotičnega ali zamrznjenega lesa itd. Obstaja tudi priljubljen profil 10/30 (uveden leta 1996), značilen po požiralniku brez dna in višjem zobu. Leta 2000 so opremo za vzdrževanje rezil razširili s CBN brusnimi kolesi, da so rezila ponovno hitro in učinkovito nabrusili.

Začetki proizvodnje originalnih rezil Wood-Mizer v tovarni v Kołu segajo v 90. leta prejšnjega stoletja, ko je bil jekleni trak iz ZDA preluknjan, zvarjen in nabrušen v pripravljen izdelek. Danes Wood-Mizer oskrbuje žagarsko industrijo s široko paleto žaginih listov, izdelanih iz vrhunskega evropskega jekla z uporabo visokotehnološkega orodja. Originalni žagini list Wood-Mizer dostavi kupcu, potem ko opravi skoraj 100 različnih preizkusov kakovosti med proizvodnjo.

 

 

Zelo učinkovit mehanizem za vodenje rezila

Glava žage sodobne tračne žage LT40 je ohranila številne izvirne rešitve, na primer enojni, dvostebrni podporni sistem, značilne zaobljene stranice pokrova rezila in sistem vodil rezila. "Ta sistem je v preteklih letih doživel le nekaj manjših nadgradenj, saj je bil natančen že pri prvi žagi LT40," pojasnjuje Dariusz Kujawa. Vendar pa je bilo treba zaradi spremenjenih varnostnih predpisov ali zaradi boljše ergonomije v sistem vodil rezila uvesti nekaj nadgradenj.

Sistem vodenja rezila je mehanizem, ki je sestavljen iz vodilne roke rezila, valjev, napenjanja in sistema za čiščenje. Opcijsko je lahko opremljen z odstranjevalnikom lubja za podaljšanje življenjske dobe rezila. Sistem vodenja rezila je odgovoren za stabilnost rezila, ki reže hlodovino.

 

 

Prve žage LT40, ki so prišle na Poljsko iz ZDA, so bile zasnovane s krajšo roko vodila rezila, ki jo je bilo treba v naslednjih letih zaradi evropskih certifikacijskih zahtev spremeniti. Vendar so glavni načini oblikovanja in prilagajanja sistema ostali nespremenjeni več let. Trenutno so tračne žage LT40 opremljene z električno nastavljivo roko vodila rezila (12 V DC), nameščeno na štirih valjih (2 zgornja z zobnikom in dva spodnja pasivna valja). S priročnim upravljanjem s centralne plošče lahko upravljavec natančno preveri, koliko je roka iztegnjena, in jo prilagodi širini materiala.

Stari mehanizem za napenjanje rezila se je opiral na vzmeti in vijake, ki so ga leta 1991 nadgradili na hidravlični mehanizem. Hidravlični napenjalni mehanizem rezila se še vedno uporablja v tej obliki; vendar drugi manometer uporablja barvito lestvico, ki upravljavca obvešča o napetosti rezila. Omeniti velja, da pravilno napeto rezilo vpliva na kakovost proizvedenega materiala in življenjsko dobo rezila. Pravilne vrednosti napetosti rezila so navedene na nalepki, ki je nameščena tik ob manometru ali v uporabniškem priročniku žage LT40.

 

 

Mehanizem za čiščenje rezila na prvih tračnih žagah LT40 je bil preprost in je uporabljal gravitacijo. Iz posode, nameščene na vrhu nosilca, je voda tekla navzdol na rezilo. "V starih časih je vlogo pipe igral preprost mehanizem, ki je prepognil cev in blokiral pretok vode, ko je bilo rezilo izklopljeno. To je bila pametna rešitev," se spominja Dariusz Kujawa. Danes je tračna žaga LT40 lahko opremljena s standardnim mehanizmom za čiščenje rezil z elektro ventilom ali z izbirnim mehanizmom LubeMizer (uveden okoli leta 2003). Električni ventil samodejno vklopi pretok vode, ko je vklopljeno pomikanje rezila, kar pripomore k varčevanju z vodo. LubeMizer je učinkovit mehanizem, ki dozira vodni tok pod pritiskom skozi šobe, nameščene nad in pod rezilom. LubeMizer lahko deluje v dveh načinih – konstanten in pulzirajoč, čisti in hladi rezilo z ene ali dveh strani; še posebej uporabno pri razrezu  trdega lesa. Na splošno ima mehanizem za čiščenje rezila bistveno vlogo pri čiščenju in hlajenju rezila, zmanjšanju trenja in odstranjevanju organskih snovi (smole ali soka) s površine rezila.

***

Naročite se na naše novice
Prejemajte e-poštne novice o ekskluzivnih posebnih ponudbah, novih izdelkih in vabilih na posebne dogodke!